FAQ

Inteligentny dom pytania i odpowiedzi

W przestrzeni medialnej krąży wiele informacji oraz definicji inteligentnego domu, czy automatycznych sieci. Aby usystematyzować wiedzę zamieszczamy na stronie tak zwany FAQ, czyli najczęstsze pytania które słyszymy od klientów. Oczywiście z naszymi odpowiedziami.

Dlaczego warto zainwestować w Inteligentny Dom?

Dla nikogo chyba nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że w przypadku domów jednorodzinnych największym stałym wydatkiem w skali roku są koszty ogrzewania. Dlatego sporo Inwestorów decyduje się na w pełni Inteligentny Dom, z uwzględnieniem sterowania ogrzewaniem. Ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń można uzależnić od pory dnia, np. zmniejszać zadaną temperaturę o 2-3 stopnie podczas snu lub podczas nieobecności, a także wyłączanie ogrzewania w danym pomieszczeniu w przypadku pozostawienia otwartego okna. Pomocne w tym celu mogą być harmonogramy zadanej temperatury, informacje z czujników obecności oraz czujników otwartych okien Również jednym z ważnych aspektów wyboru nowoczesnej instalacji elektrycznej (automatyki budynkowej) jest po prostu wygoda. Korzystając z informacji z czujników obecności można sterować np. oświetleniem, sterowanie może odbywać się inaczej w ciągu dnia i nocy. Informacja ze stacji pogodowej na temat jasności na zewnątrz może posłużyć do sterowania roletami, opuszczając je automatycznie wieczorem w celu poprawy prywatności. Rolety mogą być podnoszone o świcie, nie wcześniej jednak niż o zadanej porze.

Czy instalację inteligentnego domu trzeba przygotować jedynie podczas budowy?
W przypadku inteligentnych instalacji elektrycznych zdecydowanie powinno się przygotować odpowiednie okablowanie podczas budowy lub gruntownego remontu domu/budynku. Pozwoli to korzystać z najbardziej niezawodnych rozwiązań w tej dziedzinie, wykorzystujących transmisję przewodową pomiędzy wszystkimi elementami automatyki budynkowej. Istnieją co prawda rozwiązania bezprzewodowe, jednak są one podatne na ew. zakłócenia oraz mogą pojawiać się mniejsze lub większe opóźnienia, tym większe im większa jest skala inwestycji. Czujniki bezprzewodowe często są zasilane z baterii, które trzeba będzie wymieniać co jakiś czas. Nie oznacza to, że zdecydowanie odradzamy rozwiązania bezprzewodowe, jednak w przypadku budowy/remontu domu zdecydowanie zalecamy przygotowanie dodatkowego okablowania (np. magistralnego), przez co nie będziemy „skazani” wyłącznie na rozwiązania bezprzewodowe. Szczególnie na etapie budowy domu – nieznacznie większe koszty przygotowania odpowiedniego okablowania będą znikome w skali całej inwestycji. Bezprzewodowy czujniki/sensory/przyciski mogą natomiast stanowić doskonałe uzupełnienie systemów przewodowych w przypadku, gdy potrzeba ich zastosowania była trudna do przewidzenia lub w przypadku „zapomnianych miejsc”.
Czy na etapie projektu/ budowy muszę przewidzieć wszystkie funkcjonalności?

Niekoniecznie. W przypadku systemów przewodowych zalecamy jednak poprowadzenie okablowania także do czujników/sensorów, których w początkowym okresie nie planujemy instalować (stacja pogodowa, czujniki obecności w pomieszczeniach, szczególnie w łazienkach, korytarzach itp.). Ponadto wiele funkcjonalności to może być kwestia wyłącznie odpowiedniego zaprogramowania systemu. Podsumowując – w czasie budowy nie należy oszczędzać na okablowaniu. Warto dysponować zapasowymi obwodami elektrycznymi w pomieszczeniach o dużym znaczeniu użytkowym (np. salon) oraz poprowadzić okablowanie magistralne do wszystkich miejsc, gdzie potencjalnie możemy chcieć w przyszłości przycisk lub czujnik. Przyszły użytkownik domu wyposażonego w automatykę budynkową nie musi sobie tym zawracać głowy – fachowiec EGOTECH chętnie doradzi Inwestorowi w tym zakresie. 

Czy Inteligentny Dom mogę rozbudować o nowe funkcje?

Oczywiście że można. W wielu przypadkach będzie to kwestia odpowiedniego zaprogramowania systemu, chociaż w niektórych przypadkach konieczne może być zainstalowanie dodatkowego sprzętu (np. czujnika obecności, czujnika temperatury, czujnika CO2, czujnika wilgotności, stacji pogodowej itd.) i dopiero po pojawieniu się nowych sygnałów w systemie – można rozpocząć zaprogramowanie nowych funkcji. 

Czy Inteligentny Dom działa offline?

Zasadniczo do korzystania z niemal wszystkich funkcji automatyki budynkowej nie jest potrzebne połączenie z Internetem. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy chcemy sterować i/lub monitorować funkcje Inteligentnego domu zdalnie.

Czy potrzebuję dobrego Internetu?

Do sterowania zdalnie Inteligentnym Domem nie jest wymagane szybkie połączenie z Internetem. Wiele tzw serwerów wizualizacji zapewnia zdalny dostęp poprzez chmurę. W przypadku serwerów, które nie dają takiej możliwości warto jedynie zainteresować się publicznym adresem IP u swojego dostawcy usług internetowych.

Czym kierować się przy budowie inteligentnego domu?

Do projektu i wykonania inteligentnego domu warto wybrać specjalistów, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem popartym zdobytymi certyfikatami. Zmiany w systemach smart home są bardzo dynamiczne, dlatego warto szukać firm, które uczestniczą w szkoleniach oraz oferują rozwiązania i urządzenia znanych dostawców takich jak KNX, Loxone, Mikrotik, Satel.

Ile czasu trwa wdrożenie Inteligentnego Domu?

Wszystko zależy od tego czy wdrożenie ma miejsce podczas budowy nowego domu, czy też podczas gruntownego remontu. W przypadku nowego domu w budowie prace są wyraźnie podzielone na 2 etapy. Pierwszy etap to ułożenie całego okablowania instalacji elektrycznej, w tym także instalacji niskoprądowych: system alarmowy, monitoring wizyjny, instalacja RTV/SAT, sieć LAN/WiFi. W tym etapie także ma miejsce osadzenie puszek pod wszystkie przyciski i gniazda elektryczne. Dodatkowo w 1 etapie prac montowana jest rozdzielnica i/lub szafa teletechniczna, dysponująca wystarczającym zapasem miejsca na instalację docelowej aparatury elektroinstalacyjnej, osprzętu automatyki budynkowej i pozostałej aparatury (centrala alarmowa, rejestrator CCTV, osprzęt sieciowy itd). Prace związane z 1 etapem zwykle wykonywane są w stanie surowym zamkniętym. Na tym etapie nie instaluje się jeszcze docelowej aparatury elektroinstalacyjnej i osprzętu Inteligentnego Domu, a jedynie wstępnie uruchamia się rozdzielnicę w zakresie niezbędnym do dalszego prowadzenia prac przez inne ekipy (tynkowanie i dalsze prace wykończeniowe). Instalacja docelowej aparatury już w 1 etapie naraziłaby ją na działanie bardzo niekorzystnych warunków, np. bardzo dużej wilgotności powietrza związanej ze schnięciem tynków itp. Do drugiego etapu prac, jakim jest docelowy montaż docelowej aparatury i docelowe wyszycie rozdzielnicy, montaż przycisków i gniazd elektrycznych, programowanie automatyki wg ustaleń z Inwestorem – możemy przystąpić najwcześniej po wyschnięciu tynków, choć najlepiej byłoby to zrobić już w zaawansowanym stadium prac wykończeniowych, gdy nie będzie niebezpieczeństwa zamoknięcia i zabrudzenia aparatury, przycisków itp.
Choć prace związane z wdrożeniem Inteligentnego Domu sumarycznie zwykle nie trwają na tyle długo, aby wyraźnie spowolnić inwestycję, to niezbędna przerwa pomiędzy etapami powoduje wydłużenie współpracy z Inwestorem do minimum kilku miesięcy, w zależności od sprawności innych ekip – szczególnie zajmujących się tynkowaniem i pracami wykończeniowymi.

Czy podpisujecie umowy z Klientami?

Oba etapy prac są wyceniane i rozliczane niezależnie od siebie. Z Klientami podpisujemy umowę, w której deklarujemy uzgodniony termin rozpoczęcia prac oraz uzgodnioną cenę usługi.

Jaką dajecie gwarancje?

Na wszystkie prace dajemy wieloletnią gwarancję (min. 5 lat), przy czym na zainstalowaną aparaturę elektroinstalacyjną i automatyki budynkowej obowiązuje okres gwarancji producenta/dystrybutora – zwykle jest to 36 miesięcy od zakupu osprzętu.

Czy mogę Inteligentny budynek sterować głosem?

Dla niektórych jest to tylko ciekawy wątek zaczerpnięty z filmów science-fiction, inni nie potrafią się obejść bez tej funkcji nawet w przypadku smartfona. „OK, Google. Jaka jest dzisiaj pogoda?”, „OK, Google, pokaż mi trasę do […]” – większość z nas już zna i używa tych funkcji. Czy można w podobny sposób sterować Inteligentnym Domem? Oczywiście że tak! Wiodące rozwiązania Inteligentnego Domu nie pozostają w tyle i zapewniają możliwość sterowania wszystkimi funkcjami z rozwiązań takich jak Google Home czy Amazon Alexa.

Czy mogę definiować różne uprawnienia do sterowania Inteligentnym Domem?

Wyobraźmy sobie przykład rodziny z dziećmi w różnym wieku. W takiej sytuacji zapewne nie chcielibyśmy, aby dzieci mogły sterować wszystkimi funkcjami domu, a szczególnie nastawami ogrzewania czy choćby oświetleniem i roletami w sypialni rodziców. W tym celu możemy zdefiniować różnych użytkowników i nadać im odpowiednie uprawnienia, ograniczając dostęp do niektórych funkcji. Inne ograniczenia możemy ustawić dla małoletnich dzieci, inne dla nastoletnich, a jeszcze inne dla dorosłych dzieci czy innych członków rodziny.

TWÓJ INTELIGENTNY DOM
W ZASIĘGU RĘKI

EGOTECH S.C. Dominik Mzyk, Aleksander Piotrowski
42-674 Zbrosławice,
ul. Gen. J. Ziętka 13A
nasza strona wykorzystuje pliki cookies, czyli potocznie zwane ciasteczka View more
Akceptuje