Cennik Inteligentnego Domu

Ile kosztuje Inteligentny Dom?

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć nie znając wymagań Klienta, specyfiki obiektu (kształt, metraż, liczba i przeznaczenie pomieszczeń). Zdecydowaliśmy się jednak przedstawić przybliżone, całkowite koszty realizacji Inteligentnego Domu w typowym, zalecanym przez nas wariancie.

Warto zaznaczyć, że podane niżej koszty NIE zostały obliczone dla minimalistycznych założeń, lecz dla zupełnie realnych, typowych założeń i wymagań stawianych przez Inwestorów. Wycenę charakteryzuje KOMPLEKSOWOŚĆ, czyli nie pomijamy żadnych niezbędnych etapów prac i materiałów potrzebnych do wykonania instalacji.

Szacunek kosztów zawiera:

ułożenie całego okablowania (1 etap prac, przed tynkowaniem) – nie tylko obwodów elektrycznych 230V i okablowania magistralnego, ale dla wszystkich systemów, w tym również okablowania dla instalacji niskoprądowych (sieć LAN, RTV/SAT, system alarmowy, monitoring wizyjny, obwody elektryczne zewnętrzne) – nie należy na tym etapie pomijać jakiegokolwiek  systemu, nawet gdy jego ew. przyszła realizacja jest pod znakiem zapytania,

montaż, prefabrykacja i uruchomienie rozdzielnicy elektrycznej (2 etap prac, po tynkowaniu) – wyszycie całego okablowania elektrycznego na listwach samozaciskowych WAGO, montaż zabezpieczeń nadprądowych, przeciwporażeniowych oraz przeciwprzepięciowych, montaż aparatury wykonawczej automatyki budynkowej, wykonanie odpowiednich połączeń w obrębie rozdzielnicy – pomiędzy sekcją zabezpieczającą, sekcjami wykonawczymi, a kończąc na listwach WAGO,

 montaż wszystkich gniazd 230V, RTV/LAN/SAT, przycisków w pomieszczeniach i innych sensorów wchodzących w skład Inteligentnego Domu (np. czujniki obecności, stacja pogodowa)

 montaż szafy RACK 19” dla sieci strukturalnej LAN (ew. urządzeń telewizji SAT/DVBT) wraz z odpowiednim routerem/switchem zarządzanym, wyszycie i podłączenie okablowania LAN, montaż punktów dostępowych WiFi 2,4/5,5GHz (min. 1 na piętro)

 programowanie systemu automatyki budynkowej wg ustaleń z Inwestorem

 

Czego nie zawiera szacunkowa wycena (i dlaczego):

 lamp, opraw świetlnych i innych źródeł światła – brak możliwości oszacowania kosztów tego zakresu (ogromna rozpiętość cen na rynku w zależności od producenta, materiału, wzornictwa/designu itd..)

 montażu i uruchomienia monitoringu wizyjnego – to system opcjonalny (nieobowiązkowy)

 

Przyjęto następujące założenia w zakresie automatyki budynkowej:

 sterowanie 60 – 80 obwodów oświetleniowych wewnętrznych i zewnętrznych oraz wybranych obwodów gniazd elektrycznych, ew. innych odbiorników (np. pompa cyrkulacji c.w.u), w tym do 12 obwodów z pomiarem prądu (np. na potrzeby inicjacji scen przy włączaniu odbiorników energii)

 sterowanie do 16 obwodów rolet/żaluzji

 sterowanie do 8 obwodów oświetleniowych LED (24V DC) ściemnianych

 sterowanie do 4 obwodów oświetleniowych (230V AC) ściemnianych

 sterowanie ogrzewaniem do 16 stref grzewczych

 automatyka oświetlenia wspomagana czujnikami obecności (4-8 szt. – np. wiatrołap, łazienki, korytarze, schody, garaż)

 czujnik zmierzchu (lub stacja pogodowa) na potrzeby wspomagania automatyki rolet

 obsługa automatyki ze smartfonów z systemami iOS oraz Android, dostęp zdalny do systemu

 min. 1 stały panel centralny (naścienny) z ekranem dotykowym 10”

 ok. 20 przycisków, w razie potrzeby z pomiarem temperatury pomieszczenia, w tym co najmniej 1 przycisk z wyświetlaczem na pomieszczenie mieszkalne i łazienkę (salon, kuchnia, pokoje, sypialnie)

 integracja Inteligentnego Domu z systemem rekuperacji i systemem alarmowym Satel (jeśli istnieje)

 sterowanie bramą oraz możliwość otwarcia furtki niezależnie od systemu wideodomofonowego

 

Przy tak sprecyzowanym zakresie prac oraz w/w założeniach, które jak widać – są dalekie od minimalistycznych, należy zarezerwować budżet na inteligentną instalację elektryczną „pod klucz” (wraz z programowaniem) w kwocie:

500-750 zł / m2

Istnienie dość szerokich widełek wynika z rzeczywistej ilości i rodzaju obwodów sterowanych, a także zależy od konkretnego osprzętu KNX (w szczególności od wyboru przycisków/sensorów) o różnej technologii wykonania a co za tym idzie – różnej cenie (plastik, szkło, aluminium, stal nierdzewna).

Dla niektórych Inwestorów w/w szacunkowa kalkulacja może wydawać się szokująca i zaporowa, jednak należy sobie zdać sprawę z jednego faktu – instalacja elektryczna tradycyjna również nie jest za darmo! Wykonanie jej w analogicznym, kompleksowym zakresie – ułożenie całego okablowania, rozdzielnica elektryczna wraz z montażem i uruchomieniem, szafa RACK wraz z odpowiednim wyposażeniem i uruchomieniem, montaż wszystkich przycisków i gniazd 230V – z tego wszystkiego dla instalacji tradycyjnej uzbiera się koszt minimum:

250-300 zł / m2

Dlatego decydując się na inteligentną instalację elektryczną – warto kalkulować rzeczywiste koszty w kontekście dopłaty do instalacji elektrycznej tradycyjnej, a to już nie wygląda tak źle w skali całej inwestycji jaką jest budowa domu.

 

OK, bez wątpienia inteligentna instalacja elektryczna (np. KNX) będzie kosztować więcej niż tradycyjna. Co za to dostanę?

  1. Sterowanie dowolną funkcją z dowolnego miejsca (oświetlenie, rolety itp.) – większość Inwestorów na etapie budowy jeszcze nie wie gdzie najwygodniej będzie sterować np. oświetleniem
  2. Oszczędność miejsca na ścianie i elegancja (szczególnie w dużych pomieszczeniach, jak np. salon) – zamiast kilku przycisków/wyłączników obok siebie w ramce wielokrotnej wystarcza najczęściej 1 przycisk KNX (wyposażony 4-8 klawiszy). Każdy klawisz rozróżnia krótkie i długie naciśnięcie, co dodatkowo zwiększa ilość funkcji, którymi możemy sterować z jednego miejsca
  3. Możliwość tworzenia funkcji grupowych/zbiorczych w dowolnych przyciskach. Daje to możliwość np. wyłączenia wszystkich pozostawionych świateł czy sterowanie wszystkimi roletami na raz z dowolnego miejsca
  4. Oszczędność energii – np. ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (a także jej cyrkulacja) mogą być uzależnione od określonego harmonogramu dziennego i tygodniowego, obecności domowników, otwarcia drzwi i okien itp.
  5. Możliwość automatyzacji zachowań każdego z elementów systemu, np. automatyczne opuszczanie rolet po zmroku, automatyczne zacienianie przy silnym nasłonecznieniu itd.

 

nasza strona wykorzystuje pliki cookies, czyli potocznie zwane ciasteczka View more
Akceptuje